به وب سایت فولاد ابزار آرا خوش آمدید

نقشه احیای معادن کوچک
3 خرداد 1400

نقشه احیای معادن کوچک

 امروزه اهمیت و تاثیر فعالیت معادن در اقتصاد جزء جدایی ناپذیر کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است. با توجه به اهمیت این موضوع در سال 1397؛ گام های ابتدایی برای احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با هدف تامین مواد اولیه صنایع معدنی در مناطق محروم برداشته شد و در پنج استان کشور اجرایی شد که گفته می شود نتایج مثبتی از معادن این استان ها حاصل شد.
به گزارش واحد روابط عمومی فولاد ابزار ارا ، کشور ما 10 هزار و 400 معدن دارای پروانه دارد که حدود 5‌هزار و ۶۰۰ معدن آن فعال هستند و در حدود 4 هزار و 500 معدن نیز فعالیت معدنی صورت نمی گیرد. در بررسی های انجام شده در سال جاری نیز 600 محدوده معدنی در 15 استان کشور هدف‌گذاری شده که اقدامات اجرايی برای حداقل 100 معدن در دستور كار متوليان معدنی كشور قرار دارد. به این ترتیب این روند نسبت به سال 97 شتاب بیشتری به خود گرفته است.
کارشناسان در این زمینه معتقدند؛ طرح احياء، فعال‌سازی و توسعه معادن كوچك مقياس، فرصت ‌های مناسبی را برای معرف سرمايه ‌گذاری‌های مرتبط با بخش معدن در جامعه معدنی كشور ايجاد خواهد كرد. 
هدف از این طرح؛ فعال سازی معادنی بود که به هر دلیل تعطیل شده و بهره برداری از آنها صورت نمی‌گرفت. این طرح، با یک تیر دو هدف را نشانه رفت؛ اول جذب سرمایه و دوم اشتغال‌زایی که به طور عمده در مناطق محروم کشور قرار داشتند.
به گفته کارشناسان، در صورتی که حداقل یک هزار معدن از این معادن فعال شود به طور مستقیم اشتغال حدود 30 هزار نفری را در پی خواهد داشت و ناگفته نماند که یک شغل مستقیم حداقل 7 شغل غیرمستقیم را نیز پوشش می دهد. به همین جهت احیای معادن غیرفعال جذب سرمایه نیز به دنبال دارد.
آنگونه که متولیان و کارشناسان این حوزه می گویند؛ اگر سرمایه گذاران در حوزه اکتشافات معدنی وارد شوند، قطعا نه تنها به ثروت ملی کشور اضافه خواهد شد بلکه بخش بزرگی از نیازهای بخش معدن به خصوص در بخش های فرآوری و استخراج نیز تامین مالی خواهند شد.
لازم به ذکر است براساس آمار رسمی بیش از 60 میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور شناسایی شده که 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه ذخیره احتمالی است.

مقالات دیگر

تقویت بهای فلزات در پی سقوط طلای سیاه
3 خرداد 1400

تقویت بهای فلزات در پی سقوط طلای سیاه

صنعت نفت از گذشته‌های دور نقش اول را در اقتصاد بسیاری از کشورها بازی می‌کرده است. این نقش کلیدی به شرط توانمندی کشورها ...

ادامه
همگامی تولید با صادرات محصولات فولادی
3 خرداد 1400

همگامی تولید با صادرات محصولات فولادی

امروزه، صنایع فلزی و معدنی بهترین و مهمترین جایگزین منابع درآمدی مثل نفت به شمار می روند. براساس آمارهای منتشر شده از حجم تولید و ...

ادامه
رشد تولید فولاد جهانی؛ با وجود کرونا
3 خرداد 1400

رشد تولید فولاد جهانی؛ با وجود کرونا

صنعت فولاد نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشورها دارد، بطوری که می ‏توان گفت؛ این صنعت با تاثیرگذاری قوی بر اقتصاد موجب شده تا به ...

ادامه
تماس مستقیم